fbpx
Close

Mais kasvasid tarbijahinnad kiiresti ja laiapõhjaliselt

Avatar

Foto: Pixabay

Suurema osa 3,6 protsendilisest aastasest hinnakasvust põhjustas mootorikütuste ja elektrihinna tõus. Kuine hinnakasv oli mais kiire ja laiapõhjaline, ulatudes 0,9 protsendini.

Hinnakasvu kiirenemine annab märku väliskeskkonnast tuleva inflatsioonisurve tugevnemisest, aga ka majanduse kasvuhoo kiirenemisest. Energiahindade 14protsendilisele kallinemisele lisandus maikuus uue tegurina püsikaupade 4,9 protsendi suurune hinnatõus. Püsikaupade hulgas kallinesid peamiselt transpordivahendid, kodusisustus ja koduelektroonika. Osa kaupade laovarud on suure nõudluse tõttu ammendumas ja logistikaprobleemide tagajärjel on kallinenud transport Aasia riikidest. Võib siiski eeldada, et tootmis- ja tarneraskused on ajutised ning leevenevad peagi, kirjutab Eesti Pank pressiteates.

Eesti Konjunktuuriinstituudi viimaste kuude uuringud on näidanud, et ka kohalike tööstusettevõtete inflatsiooniootused on võtnud kiirelt suuna üles. Töötlevas tööstuses ja ehituses on tootmist takistavate tegurite hulgas esikohal materjalide puudus.

Teenuste aastane hinnakasv kiirenes mais 2,5 protsendini, kuid see tulenes peamiselt lasteaia kohatasude soodustuse lõppemisest.

Hinnakasv aeglustub lähikuudel energiahindade kõrgema võrdlusbaasi tõttu. Teisel poolaastal hakkab hinnakasvu panustama toiduainete kallinemine ning majutusteenuste ja üürihindade tõus kriisieelsele tasemele.

scroll to top