fbpx
Close

Kuidas veebis targemalt makseid sooritada?

Avatar

Veebiavarustes ostlemine muutus koroonapandeemia ajal tavaliseks. Online kaubamajades šoppamine muutus isegi vanema põlvkonna esindajatele keskmisest harjumuspärasemaks. Samaaegselt räägitakse aina rohkem maksete turvalisuse olulisusest.

Just sellepärast teeme detailse ülevaate, kuidas maksimeerida enda veebipõhiste maksete tegemise ohutust. Kuivõrd igas netimaksete valdkonnas on omad eripärad, siis vaatame iga suuremat maksetemaatikat eraldiseisvalt. Loe kohe edasi, et teha veebimakseid efektiivsemalt ja stressivabamalt!

#1: E-poed

E-poed on arvatavasti põhiline koht, kuhu inimesed enda raha paigutavad veebis makstes. Kui tasud pangakaardiga e-poes, siis kindlasti jälgi, et sinu VISA või MasterCard logoga kaart lükkaks käima autentimise protsessi. Näiteks MasterCard puhul on tegu 3D-Secure funktsionaalsusega.

Teisisõnu on e-poodides krediitkaartidega maksmisel oluline see, et saaksid sisestada unikaalse parooli. Selle olemasolu annab täiendava turvalisuse kihi, et ükski kurjam ei saaks sinu isiklikele makseandmetele ligi.

Tihti on kodumaistes e-poodides saadaval Eesti pankade makselingid. Sel juhul käivad maksed eriti kergelt, kuna sul jääb üle ainult sisse logida nagu tavalise oma kodupanka. Turvalisust hoiab sel juhul Smart-ID, ID-kaart või mõni muu lahendus.

Välismaistes online kauplustes makstes tuleb olla eriti ettevaatlik. Enne igasuguste pangakaardi andmete sisestamist ole täiesti kindel, et konkreetne müügikoht on usaldusväärne paik. Loe arvustusi näiteks Trustpilot lehelt, mis annab tagasisidet netipõhiste müüjate kohta.

#2: Online kasiinod

Veebikasiinodes ning spordiennustusportaalides maksevahendeid kasutades tuleb järgida kindlasti kõiki turvalisuse nõudeid. Kui teemaks tulevad uued online kasiinod, siis veendu, et tegu oleks Eestis litsentseeritud ametliku mängukohaga.

Eestis tegeleb litsentside väljastamisega Maksu- ja Tolliamet. Täiendavaks rõõmustavaks asjaoluks on see, et näiteks spordiennustuste tegemisel on kõik sinu tulud täiesti maksuvabad. Selle teemaga on juba hasartmängumaksu näol eelnevalt ära tegeletud.

Kõige turvalisemad makseviisid on virtuaalsetes mängupaikades ikkagi e-rahakotid, pankade otsemaksed ning krediitkaardid. Populaarseimateks e-rahakottideks on sellistes portaalides Neteller ja Skrill. Viimasel ajal on pead tõstmas Trustly ning seda kiirkasiinode seas.

#3: Veebiteenused

Kas maksad igakuiselt Spotify eest? Ehk tasud hoopis Netflixi teenuseid? Paljud eestlased teevad praegusel ajal mõlemat. Lisaks sedavõrd populaarsetele teenustele on võimalik veebis veelgi leida loendamatu hulga võimalusi regulaarselt raha välja käimiseks.

Jooksvalt teenuste eest tasumise puhul on oluline jälgida, et sa ei unustaks selliste regulaarsete maksete tühistamist, mille puhul sa teenuseid enam ei tarbi. Kui summad on üksikute teenuste osas keskmisest väiksemad, siis on tõenäoline, et mõned neist võivad täiesti kahe silma vahele jääda.

Samal ajal hakkavad need igakuiselt kasvama aina suuremateks summadeks. Igakuiselt tasuks kriitiliselt üle vaadata, millistest teenustest ja toodetest sa pole enam endiselt huvitatud. Sel juhul saad need õigeaegselt tühistada.

#4: Lennupiletid

Lennupiletite ostmise korral on oluline märgata, et turvalisuse küsimused on reisiteemade puhul kriitilise tähtsusega. Kui sa oled ostnud ebausaldusväärsest kohast endale lennupiletid, siis võid avastada alles lennujaamas, et tegelikult polegi võimalik pardale minna.

Kindlasti tasub kõigepealt kontrollida, kas sinu soovitud lennupiletite hindade pakkujaks on edasimüüja või lennukompanii. Otse lennufirmalt ostes on asjalood tunduvalt mõistlikumad, kuna probleemide korral on neil kohustus koheselt sinu küsimustega tegelema hakata.

Vahendajatega on asi keerulisem. Põhimõtteliselt peaksid nad sinu lennupiletite ostu turvalisuse peale mõtlema küll. Aga reaalsuses on tihti kuulda probleemidest: edasimüüjad ignoreerivad jamade otsa sattunud kliente.

Lennupiletite edasimüüjate käest piletite soetamisel tasub alati kontrollida turvalisuse tagamiseks nende tausta. Näiteks võiksid nad olla ametlikult seotud IATA’ga, mis on kõiki lennufirmasid ühendav organisatsioon. Äärmuslike probleemide otsa sattudes on vähemalt teoreetiliselt võimalik oma krediitkaardi pakkuja kaudu raha tagasi nõuda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top