fbpx
Close

Kuidas spordiennustus on muudab spordikultuuri

Avatar

Foto: Pexels

Euroopas on seaduslikult panuste tegemise võimalus olnud mugavalt kättesaadav juba aastakümneid, kuid laiemalt lääne kultuuri ja kitsamalt spordikultuuri eestvedajaks olevas USA-s on hasartmängud kaua olnud riiklikul tasemel seadustega keelatud. On selge, et spordiennustus on paljude tõeliste spordifännide jaoks tegelikult algusest peale olnud aktsepteeritud tegevus, olenemata selle õiguslikust staatusest.

2018.aastal tühistas USA ülemkohus lõpuks aga riikliku hasartmängude keelu ja lubas osariikidel seda iseseisvalt reguleerida. Üksteist osariiki reageerisid kohe, sealhulgas New Jersey ja Nevada, mis on USA-s hasartmängude mängimise põhilised asukohad. Tänaseks on kihlveod seadustanud juba valdav enamus USA osariike. Kõik see on otseselt mõjutamas ka spordikultuuri.

Sponsorlus

Sporti tarbitakse fännide poolt peamiselt läbi selle vaatamise. Kui oled särkidele tähelepanu pööranud, näed, et üha rohkem spordiennustust pakkuvaid ettevõtteid sponsoreerib erinevaid meeskondi. Nime ja veebilehe aadressi lisamine särkidele on suurepärane viis oma ettevõtte fännidele reklaamimiseks.

Kuid loomulikult ei piirdu võimalused ainult mängusärkidele kihlveokontori nime lisamisega. Lisaks on võimalus otseselt läbi spordisündmuste oma brändi ja teenust tutvustada ka:

  • Võistlusareenile kihlveokontori kui sponsori nime ostmisega;
  • Tervele spordiala liigale kihlveokontori kui toetaja nime lisamine;
  • Telereklaamid spordisündmustele;
  • Reklaamid spordisündmuste toimumiskohas.

Kõik see tähendab, et järjest enam ja enam näevad tõelised spordifännid, kes viibivad kas ise kohapeal võistlusel või jälgivad seda teleri vahendusel, kihlveokontorite reklaame, soovivad nad seda siis või mitte.

Rahaline tõuge

Spordikihlveod legaliseerinud riikide üks peamisi motiveerivaid tegureid on võimalus pääseda juurde uutele tuluvoogudele. Aastas potentsiaalselt miljonite eurode suuruse maksutulu ressursi ärakasutamine oli enamiku riikide jaoks liiga hea võimalus, et seda kahe silma vahele jätta.

Ja sama efekti on täheldatud ka USA suuremates spordisektorites, kus nii frantsiisid kui ka organisatsioonid tormavad kihlveofirmadega sponsorlepinguid sõlmima, lootes ära kasutada miljoneid dollareid, mida hasartmängusektor on valmis jagama. Päeva lõpuks tähendab see nii riikidele, liigadele, meeskondadele kui ka mängijatele täiendavat tuluallikat.

Kihlvedude koefitsiendid ekraanil ülkannete ajal

Ennustused jooksevad nüüd spordiülekannete ajal üle teleriekraanide. Professionaalsed meeskonnad ja liigad on loonud otseseid partnerlussuhteid hasartmänguettevõtetega. Paljud meeskonnad pöörduvad kihlveokontorite poole just nimelt selleks, et tehnoloogiast kasu saada ja panustajatele paremat kogemust pakkuda.

Spordiennustust pakkuva veebilehe näidatavatel voogesitussaadetel on küll sama sisu kui tavalises telesaates, kuid erinevus on ekraanil kuvatavas graafikas. Panustamisest huvitatud kasutajad näevad live koefitsiente ja asjakohast statistikat. See kõik on esitatud kvaliteetses vormingus, mis näeb ekraanil suurepärane välja ja teenib ühte eesmärki: spordiennustuse võimaluse tutvustamine, mis julgustab vaatajat panuseid tegema.

Spordi jälgijateks on saamas noorem, mitmekesisem vaatajaskond

Uus spordiennustustega tegelev vaatajaskond erineb sellest, mida on varem seostatud spordiga. See on noorem ja demograafiliselt mitmekesisem ning lisaks on igast kümnest uuest panustajast tervelt kolm naised. Üks peamisi trende on see, et legaliseeritud spordiennustused loovad spordiga suurema seotuse. See ei hõlma mitte ainult spordi vaatamist, vaid ka muid aspekte, nagu spordialade statistika uurimine, analüüs ja meeskondadega seotud mängueelsete ja -järgsete uudiste tarbimine.

Peaaegu kolmveerand spordiennustajatest väidab, et nad voogesitavad või vaatavad suurema tõenäosusega mängu, millele nad panustavad. Enamik panustajaid ütleb ka, et nad uurivad enne panuse tegemist statisikat, loevad mängueelseid analüüse ja vaatavad suurema tõenäosusega täiendavaid spordiuudiseid. Lõppkokkuvõttes võib öelda, et sõltumata esmasest põhjusest suurendab spordiennustus ka fännide soetust konkreetse spordiala või liigaga.

Spordiennustuse valdkond Eestis

Nagu paljud teised Euroopa Liidu kodanikud, saavad ka Eesti inimesed oma spordiennustuste võidusummasid nautida maksuvabalt, ilma et oleks vaja võidetud summasid tuludeklaratsioonil avaldada. Spordiennustust pakkuvad ettevõtted peavad maksma oma tulult 5% maksu, mis on üks madalamaid maksumäärasid maailmas.

Eestis seaduslike hasartmängukorraldajate nimekiri on leitav Eesti Maksu ja Tolliameti veebilehelt. Hasartmängude korraldamise õiguse annab ettevõttele Maksu ja Tolliameti poolt väljastatud hasartmängude korraldusluba, mis registreeritakse ka majandustegevuse registris.

Kuna Eestis hetkel kehtivat seadust ei tundu olevat ühelgi osapoolel väga suurt soovi radikaalselt muuta, siis praegune süsteem näib toimivat kõikide osapoolte jaoks piisavalt hästi. Eelkõige eelistaksid suuremad kihlveokontorid siiski olukorda, kus nad ei peaks maksma suurt litsentsitasu, kuigi piirangud on palju leebemad kui teistes Euroopa Liidu riikides.

Ka Eesti spordikultuuris on ennustusportaalide kohalolek märgatav, sest ei möödu praktiliselt ühtegi teleülekannet, kus kihlveokontorite reklaame poleks näha. Samuti on paljud kihlveokontorid võistkondade nimisponsoriks ja liigade toetajateks. Kuivõrd Eesti on olnud kihlvedude legaliseerimisel maailmas esirinnas on see siinses spordikultuuris tänaseks ka rohkem märgatav.

Spordiennustus kui sotsiaalne suhtlusviis

Sport on alati loonud sotsiaalse keskkonna, olgu see siis pargis, baaris või lähedaste sõpradega diivanil. Spordiennustus on aidanud fänne end mänguga uudsel viisil ühendada ja see on aidanud luua tugeva kogukonna, mis ennustab ühe võistluse jooksul sadu tulemusi. Igal spordifännil on nüüd lõpuks võimalus endale ja oma sõpradele tõestada, mida ta spordist teab ja selgitada välja kus nad kaasfännide ja ekspertidega võrdluses teadmiste skaalal asetsevad.

Milline on spordiennustuse lagi järgmise viie kuni kümne aasta jooksul?

Spordiennustuse laienedes kaovad piirid, mis kunagi lahutasid hasartmängud spordimeediast ja professionaalsetest spordiliigadest. Digitaalsed rakendused teevad spordiennustused mobiilseadmetes võimalikuks, mis annab sellele tugipunkti kogu maailmas. Ja see on alles algus, sest valdkond on valmis plahvatuslikuks kasvuks.

Aastakümneid oli spordiennustus kasiinodes ja online kasiinodes olnud üks väike täiendus. See lisas stiili, kuid tegelik tegevus (ja tulu) saabus mänguautomaatide, keno, ruleti ja muude lauamängude kaudu. Nüüd on spordiennustus aga plahvatuslikult kasvamas. Selle tõusu taga on peamiselt digitaalsed kihlveod.

scroll to top