fbpx
Close

Eesti Pank väljastas neljandas kvartalis sularaha 241 miljoni euro väärtuses

Avatar

Foto: Pixabay

2023. aasta neljandas kvartalis väljastas Eesti Pank ringlusse 7,3 miljonit pangatähte väärtuses 241 miljonit eurot. Väljastatud pangatähtede hulgas oli enim 50euroseid, mis moodustasid umbes poole väljastatud pangatähtede arvust. Kolmanda kvartaliga võrreldes vähenes väljastatud sularaha summa 5%.

Neljandas kvartalis tagastati Eesti Panka 6,3 miljonit pangatähte väärtuses 232 miljonit eurot. Enim tagastati 50euroseid pangatähti, mis moodustasid 41% kõikidest tagastatud pangatähtedest. Võrreldes kolmanda kvartaliga jäi tagastatud pangatähtede arv samasse suurusjärku. Sorteerimise käigus hävitati 1,22  miljonit käibekõlbmatut pangatähte, ülejäänud suunati tagasi ringlusse.

Eesti Pank väljastas neljandas kvartalis ringlusse 4,5 miljonit käibemünti väärtuses 1,5 miljonit eurot. Enim väljastati 1- ja 2sendiseid münte, mille osakaal väljastatud müntide koguarvus moodustas 54%.

2023. aasta neljandas kvartalis tagastasid kommertspangad Eesti Panka 4,9 miljonit käibemünti väärtuses 1,2 miljonit eurot. Enim tagastati 1- ja 2sendiseid münte, mis moodustasid tagastatud müntide koguarvust ligikaudu poole. Võrreldes kolmanda kvartaliga vähenes väljastatud müntide kogumaht 26% ning tagastatud müntide kogumaht kasvas peaaegu neli korda. Oluliselt mõjutas neljandas kvartalis müntide väljastamist ja tagastamist 2023. aasta sügisel Eesti Panga ja Omniva koostöös käivitatud mündivahetuse teenus. Kahes Omniva postkontoris (Tallinnas ja Tartus) vahetati 2023. aastal 3,3 miljonit münti, millest 65% olid 1- ja 2sendised. Mündivahetuse teenus jätkub Tallinna Järve Keskuse ja Tartu Kvartali Keskuse postkontorites ka käesoleva aasta esimeses pooles, kirjutab Eesti Pank pressiteates.

2023. aasta neljandas kvartalis võeti sularahaautomaatidest raha välja 5,8 miljonil korral ja enam kui 938 miljoni euro väärtuses. Eelmise aasta sama ajaga võrreldes oli väljavõtmisi 5,4% vähem. Sularaha sissemaksetehinguid tehti neljandas kvartalis 541 miljoni euro väärtuses, mis oli eelmise aastaga võrreldes samal tasemel.

Neljanda kvartali seisuga oli Eestis 668 sularahaautomaati, neist 255 sularaha sissemaksevõimalusega. Lisaks sularahaautomaatidele saab sularahatehinguid teha ka 20 pangakontoris.

Pankade ja müügikohtade koostöös saab sularaha välja võtta ligi 800 poekassast üle Eesti. Vt Kust ma veel saan sularaha välja võtta?

Münte saab mündimasinate kaudu oma pangakontole kanda 10 asukohas üle Eesti.

Eesti krooni sularaha vahetamine

Eesti Pank vahetab endiselt Eesti krooni pangatähti ja münte eurodeks. Eelmise aasta neljandas kvartalis tehti Eesti Pangas 190 kroonisularaha vahetustehingut kokku 46343 euro väärtuses. Praeguseks on vahetamata veel 43,7 miljoni euro väärtuses Eesti kroone: 28,4 miljonit pangatähte (37 miljoni euro väärtuses) ja 319,6 miljonit münti (6,7 miljoni euro väärtuses). Huvi kroonide eurodeks vahetamise vastu on viimastel aastatel olnud väike.

Eesti Panga sularahaekspertiis

Eesti Pank vahetab ümber rikutud ja kahjustada saanud europangatähti ja -münte. Neljandas kvartalis tehti 57 sularahaekspertiisi, mille käigus analüüsiti 436 pangatähe ehtsust ja vajadusel määrati nende kahjustuse ulatus. Ümber vahetatakse pangatähed, millest on säilinud enam kui pool. Kahjustatud pangatähed kõrvaldatakse ringlusest ning hävitatakse.

Neljandas kvartalis registreeriti Eesti kohtuekspertiisi instituudi andmetel Eestis 107 võltsitud europangatähte, millest suurem osa olid 50- ja 200eurosed kupüürid. Samal perioodil tuvastati ka 38 mündivõltsingut.

  • Eesti krooni pangatähti ja münte saab vahetada keskpanga muuseumipoes muuseumi lahtiolekuaegadel teisipäevast reedeni kl 12–17 ja laupäeviti kl 11–16, tel 668 0650.
  • Rikutud või kahjustada saanud pangatähtede ekspertiisi saatmiseks tuleb samuti pöörduda Eesti Panga muuseumipoodi.
scroll to top