fbpx
Close

Eesti digitaalne transformatsioon – e-residentsusest metaversumiks

Avatar

Foto: Pexels

2014. aastal võttis Eesti suuna digitransformatsioonile erinevates valdkondades, eelkõige inimeste suhtluses valitsusasutustega. Eesti näitab, et väikesed riigid suudavad tehnoloogilisi uuendusi ellu viia kiiremini kui suurriigid, mis annab neile olulisi eeliseid.

E-Eesti – elektrooniline kodakondsus

Riiklik E-Eesti programm on Eestis tegutsenud pea 10 aastat. See on uuenduslik digitaalne platvorm, mis võimaldab riigi kodanikel kiiresti saada riigiteenuseid kodust lahkumata. Süsteem ühendab erinevat tüüpi andmeid:

  • genoomi kirjed;
  • andmed sünni, surma kohta;
  • hääletustulemused;
  • meditsiinilised andmed jne.

Kõik andmed salvestatakse turvalisusesse serveritesse ja need on täiesti konfidentsiaalsed.

E-Eesti programmi põhijooneks on elektroonilise elukoha väljastamine. See annab õiguse avada Eestis juriidilist isikut ilma riiki külastamata. Kogu protsess võtab aega umbes 3 tundi. Elektrooniliseks elanikuks võite saada kõikjal maailmas. See uuendus lihtsustab oluliselt ettevõtte juhtimist, vabastab teid vajadusest tegeleda suure paberimajandusega ja võimaldab teil keskenduda olulisematele ülesannetele.

Elektroonilised residendid saavad juurdepääsu paljudele valitsusasutustele ja Euroopa turule. Kuid samal ajal ei ole neil kõiki tavakodanike õigusi, näiteks valimistel osalemine või riigis alalise elamise võimalus.

COVID-19 pandeemia on toonud esile Eesti digiteekonna edu. Kui teised Euroopa riigid piirasid valitsusteenuste osutamist isiklike kohtumiste vajaduse tõttu, siis eestlastel oli võimalik valitsusega “suhelda” veebiplatvormi kaudu.

E-Eesti programm võimaldab Eestil raha teenida nii elektroonilise kodakondsuse väljastamisega kui ka meelitada riiki startape, kes pakuvad töökohti, investeeringuid ja täiendavat maksutulu. Tänapäeval on riigis kõige rohkem tehnoloogia ettevõtteid elaniku kohta.

Interneti-hasartmängude areng ja uued võimalused

Kui teised riigid keelustasid kasiinod, siis Eesti otsustas online-hasartmängud legaliseerida. Nii õnnestus valitsusel saada täiendavaid eelarvetulusid ja kaitsta hasartmängufännide õigusi. Portaali Eestikasiinod.info andmetel tegutseb Eestis nüüdseks üle 10 legaalse internetikasiino, mille teenuseid saavad kasutada kõik täisealised riigi elanikud.

Pole üllatav, et legaliseerimine on online-kasiinode arengule suure tõuke andnud. Nad pakuvad tuhandeid erinevates kategooriates mänge, mis töötavad võrdselt hästi nii arvutites kui ka mobiilseadmetes. Mänguplatvormid katsetavad pidevalt formaate. Viimaste aastate trend on võimalus mängida nutiteleriga ja isegi nutikelladega.

Mängud päris diileritega ilmusid umbes 10 aastat tagasi. Veebikaamerate ja RFID-siltide kombinatsioon muutis mängu võimalikult interaktiivseks. Formaadi areng jätkub ka täna. Hasartmängu Operaatorid lisavad võimaluse suhelda operaatorite, vestlus robotite ja virtuaalsete avataridega.

“Juhuslike” mängude järele on suur nõudlus. Paljud Eesti kasiinod korraldavad mängu saateid, mis põhinevad populaarsetel telesaadetel nagu Õnneratas. Sellised mängud laiendavad oluliselt mängijate publikut.

Märkimisväärne hüpe edasimineku suunas oli registreerimise vajaduseta kasiinode tekkimine. Eestis on juba 8 sarnast operaatorit. Mängijad ei pea enam küsimustiku täitmisele aega raiskama. Kõik, mida pead tegema, on sissemakse teha ja panustada. Sellise virtuaalklubi külastajal peab olema vaid pangakonto. Kasiinos tehingu tegemisel määratakse mängijale kordumatu tunnus. See on konto lihtsustatud versioon. ID-d kasutatakse võitude ja väljamaksete arvutamiseks. Mängija identiteeti kontrollitakse panga poolel.

Parimad boonused, mida mängijad kunagi näinud on

Boonused pakuvad hasartmängu fännidele uusi võimalusi. Tänapäeval on neid kasiinodes lihtsalt tohutult palju. Kunagi varem pole virtuaalsed platvormid korraldanud nii palju pakkumisi. Tõelise revolutsiooni teevad sissemakseta boonused tasuta keerutuste näol. Kui varem pidi mängija esmalt ära kasutama kõik tasuta keerutused ja seejärel vastavalt panusele võidud tagasi võitma, siis täna täiendavaid nõudeid ei ole. Kõik võidud kantakse kohe põhisaldosse ning mängijal tuleb vaid kontot sama summaga täiendada.

Boonus Piirangute kaotamine lihtsustab oluliselt paljude mängijate elu ja muudab hasartmängud veelgi kättesaadavamaks. Vabaduse andmine operaatoritele Eestis on võimaldanud neil olla loominguline ja leida uusi nišše.

Metaverse ja blockchain – ideest teostuseni

Eesti näeb avalikus sektoris meta universumit virtualiseerimise loogilise jätkuna. Selle peamine ülesanne on muuta demokraatia välistest asjaoludest sõltumata äärmiselt kättesaadavaks.

2007. aastal seisis Eesti ees suur küberrünnak, mis mõjutas era- ja avalikku sektorit. See oleks sündinud paljusid paber dokumendihalduse juurde tagasi pöörduma, kuid eestlased valisid teist teed. Riik meelitas krüptograafia valdkonna spetsialiste looma oma plokiahelat. Seda ei kasutata üleeuroopalise GDPR-i piirangute tõttu andmete salvestamiseks, vaid kasutatakse autentsuse matemaatiliseks kontrollimiseks e-õiguskeskkonnas, tervishoius. Blockchain muudab võimatuks kõige olulisemate konfidentsiaalsete andmete kahjustamise.

Eesti digimuutus on hämmastav. Millised on tehnoloogiad 5-10 aasta pärast, pole veel teada. Kuid võime kindlalt väita, et Eesti jääb avalike teenuste, asjaajamise lihtsuse ja hasartmängude vallas jätkuvalt trendiloojate hulka.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top