fbpx
Close

Rikas Isa | “Koroonaaja lapsed” ehk targutan vihmafondi teemadel

Avatar

Foto: Pixabay

Eelmises blogipostituses kirjutasin Roosast Põrsast, kelle ma lapsevanemaks saamise puhul poest koju tõin. Ikka selleks, et sümboliseerida rahatarkust, mille üheks vaieldamatuks osaks on ka oskus ja distsipliin raha säästa. Praegusel koroonaviiruse poolt tingitud raskel ajal on just säästud (või siis nende puudumine) kerkinud paljude perekondade jaoks keskseks teemaks.

Juba praegu on paljud inimesed pandeemia ja eriolukorra tõttu töö kaotanud ja sellele kõigele järgnev majanduslangus toob töötuid kindlasti veel kordades juurde. Eelmise aasta lõpus läbi viidud uuringust selgus, et koguni 30% eestimaalastest saaks oma säästude najal elatud vaid kuni ühe kuu (13% vähem kui kuu, 17% kuni 1 kuu). Keskmine seis on siiski parem – kui leibkond kaotaks oma tavapärase sissetuleku, siis olemasolevate säästude abil peaks keskmine Eesti pere vastu kuni 6,3 kuud.

Kui võtta aluseks keskmine näitaja pool aastat, siis sellega võib tõenäoliselt kriisi üle elada küll. Kuidas aga tulevad praegusel hetkel toime need sissetuleku kaotanud inimesed, kes kuuluvad selle veidi vähem kui kolmandiku hulka, kellel sääste maksimaalselt ühe kuu jagu? Ega ilma kõrvalise abita hakkama ei saadagi! Hea, kui õnnestub töökaotus üle elada erinevatest toetusrahadest. Väga palju halvem variant, kui ollakse sunnitud kõrge intressiga tarbimislaenude poole vaatama.

Kuna üheks minu tegevusvaldkonnaks on (peamiselt spordi)fotograafia, siis koroonaviiruse plahvatades sai kiirelt selgeks, et kevadel ja suve alguses tavapäraselt tööd teha pole võimalik. Suures plaanis pool sissetulekutest langes seega määramata ajaks momentaalselt ära. Seepeale tegin peas kiired arvutused erinevate stsenaariumitega.

Kõige negatiivsem stsenaarium nägi ette, et minu sissetulekud langevad kõik täielikult nulli. Eeldasin, et abikaasal jooksvat vanemahüvitist ja lasterahasid ka kõige kriitilisemal hetkel kinni ei keerata. Kuna peame juba aastaid pere eelarvet, siis igakuised sissetulekud ja väljaminekud on alati ühe kliki kaugusel ning sisuliselt euro täpsusega teame, millised on meie pere viimase 12 kuu keskmised kulud. Seetõttu saingi peas arvutused ära teha ja südame rahulikuks, et isegi kõige negatiivsema stsenaariumi korral tuleme toime.

Õnneks oleme kenasti järginud ka rahatarkuse üht peamist põhimõtet, et tuleks koguda endale n-ö vihmafond. Kui siin kümme aastat järjest majandus järjest tõusis ja inimeste palgad kerkisid kui pärmi peal, siis kadus paljudel kindlasti valvsus ning mustadeks päevadeks raha kõrvale ei pandud. Just praegu toimuv kriis on ehe näide, miks võiks igal leibkonnal olla mingi rahapuhver alati olemas. Olgu see aasta, pool aastat või isegi kolm kuud.

Meie perel on mustade päevade fond kõikunud erinevatel hetkedel erinevas mahus ning tuleb tõele au anda, et kriisi puhkemise ajal polnud see nii suur kui mõnda aega tagasi. Võib öelda, et vähemalt mina muutusin headel aegadel veidi mugavaks ja liiga optimistlikuks. Nagu ikka, ei osanud sellist kriisi ette näha, kus mõneks ajaks võivad sissetulekud täielikult hanguda.

Loo alguse juurde tagasi tulles, soovin oma lastele maast madalast hakata selgeks tegema, kui oluline on omada mustadeks päevadeks teatavaid sääste. Poisid saavad eluks ajaks külge sildi “koroonaaja lapsed” ning läbi selle saab alati neile säästmise tähtsust meelde tuletada.

Ma loodan, et kõikidel nende ridade lugejatel on oma vihmafond olemas, et kas töökaotust või veel alles ees ootavaid raskusi leevendada. Kui te kuulute aga sinna statistilisse kolmandikku, kellel toimetulekupuhvrit vaid kuuks ajaks, siis praegu tuleb lihtsalt mingil moel hakkama saada. Kui kriisist lõpuks välja tuldud, võtke endale kohe eesmärgiks vihmafondi järk-järguline kogumine.

Tõenäoliselt inimestele, kes praeguses olukorras töö ja sissetulekud kaotanud, tundub minu vihmafondi jutt naeruväärse targutamisena. Aga ühel hetkel saab ka see kriis läbi ja naaseb tavapärane normaalsus. Kui tolm on maha langenud, siis meie perel on kindlasti plaanis oma kriisifondi põhimõtted üle vaadata ja vajadusel senist summat tõsta.

Praegu tuleb vastu pidada ning loota, et viirus varsti taandub ning inimkond saab enam-vähem normaalse elukorralduse juurde naasta. Kindlasti ei saa meie elu olema selline nagu veel veebruari keskel, aga inimesed kohanevad kõigega.

Kes on Rikas Isa?

scroll to top